Panduit CCS25-S8-C Fixed Diameter Cable Clamp, Nylon 6.6, Natural, #8 Screw Mounting Method, 0.41" Bundle Offset, 0.25" Max Bundle Diameter, 0.37" Width (Pack of 100)
flash sale iconLimited Time Sale
Until the end
21
quantity
Product details
Category
This Panduit CCS25-S8-C cable clamp is made of nylon 6.6, has a fixed bundling diameter of 0.25", and has an offset mount for bundle closure in confined areas. The base is secured using a #8 (M4) screw (not included). This natural-colored cable clamp is Underwriters Laboratories Recognized (UR) for quality assurance, complies with Restriction of Hazardous Substances (RoHS) regulations, and is suitable for securing and bundling electrical cables.Panduit manufacturers power, communications, computing, control, and security system products. The company, founded in 1955, is headquartered in Tinley Park, IL.
  • Nylon 6.6 for high strength
  • For use with #8 (M4) screw (not included)
  • Fixed bundling diameter of 0.25"